Prowadzisz sklep internetowy, zainwestowałeś już dużo swojego czasu, energii i pieniędzy, żeby Twój e-sklep sprawnie funkcjonował i przynosił zyski. Dlatego nie zapomnij o zadbaniu o stworzeniu silnej marki e-sklepu. Bez silnej marki nie zbudujesz społeczności i bazy klientów, która regularnie będzie powracać na zakupy do twojego sklepu. Aby zacząć budować markę e-sklepu, wykorzystaj poniższe wskazówki.
Określenie niszy rynkowej i grupy docelowej
Zdecyduj, jakie produkty chcesz sprzedawać i do jakiej grupy klientów chcesz dotrzeć. To pierwszy i jeden z najważniejszych kroków, ponieważ pozwala Ci sprecyzować Twój biznesowy cel i grupę odbiorców, do której chcesz trafiać. Zastanów się, jakie produkty lub usługi chcesz oferować, jaka jest Twoja przewaga konkurencyjna i kto będzie zainteresowany Twoją ofertą.
Stworzenie logo i identyfikacji wizualnej
Logo i spójna szata graficzna pomogą w budowaniu rozpoznawalności marki i zaufania klientów. Warto zainwestować w profesjonalne logo oraz wygląd strony sklepu, który będzie atrakcyjny, czytelny i spójny z charakterem marki.
Aktywność w mediach społecznościowych
Załóż profile na Facebooku, Instagramie, TikToku i innych platformach, aby dotrzeć do potencjalnych klientów i budować społeczność wokół marki. Działalność w mediach społecznościowych pozwala zwiększyć rozpoznawalność marki, dotrzeć do nowych klientów i budować więź ze stałymi klientami.
Wskazówka
Pamiętaj, żeby nie rzucać się na wszystkie platformy na raz. Nie dasz rady przygotować wartościowego contentu dopasowanego do specyfiki każdego z kanałów. Zrób analizę i skup się w pierwszej kolejności na kanałach, na których jest Twoja grupa docelowa i do nich kieruj przekaz.
Skorzystaj z ugruntowanej pozycji i wizerunku zaufanych podmiotów
Młode i rozwijające się sklepy internetowe mogą mieć problem z przekonaniem nowych klientów do swoich usług, ponieważ nie znają jeszcze Twojej marki. Dlatego ważne jest, aby nowe e-sklepy opierały się na zaufaniu, jakie klienci mają do innych znanych firm. O jakich podmiotach mowa? Mogą to być bramki płatności (PayPal, Przelewy24, PayU, Tpay), programy opinii klientów (np. Opineo, BazaarVoice), partnerzy biznesowi, platformy sklepowe, firmy kurierskie (np. DPD, FedEx, Inpost). Wszystko ma znaczenie. Z czasem, gdy e-sklep zyskuje większą popularność i zaufanie klientów dzięki wysokiej jakości produktów i usług, jego własna marka staje się mocniejsza.
Niska cena nie zawsze jest dobrym celem
Konkurencja ceną sprawdzi się dobrze w krótkim okresie, ale w końcu zależy Ci na długotrwałym budowaniu marki e-sklepu, prawda? Dlatego nie przeceniaj swoich produktów – walka ceną prędzej czy później może przysporzyć Ci problemów z płynnością – możesz wpaść w widmo za niskiej marży czy za wysokich kosztów.
Dlatego buduj społeczność, twórz treści atrakcyjne dla użytkownika, angażuj się w treści, które tworzą użytkownicy Twoich produktów i dziel się nimi np. na swoich socialach. Niech klienci czują, że jesteś blisko, jesteś dla nich i z nimi, kiedy tylko tego potrzebują. Liczy się przede wszystkich jakość produktu, jakość i szybkość obsługi klienta, szybkość dostawy, dogodne formy płatności, możliwość łatwego zwrotu i wymiany produktu. To są kluczowe cechy, które budują pozytywny odbiór Twojej marki sklepu internetowego.
A cena? Zawsze przecież możesz ją obniżyć ale rób to rozsądnie. Możesz np. stworzyc cykliczne promocje z jakiejś okazji, np. Dzień Kobiet, Dzień Matki, dzień Chłopaka. Zobacz ile okazji kontekstowo powiązanych możesz wykorzystać by zwiększyć sprzedaż w krótkim okresie. 🙂
Podsumowanie
Budowa marki sklepu to proces złożony i długotrwały. Jeśli jesteś małym sklepem internetowym to masz przewagę! Jesteś zwinny, szybko dopasowujesz się do warunków na rynku, potrafisz szybko i dobrze obsłużyć każdego klienta. Klient będzie miał poczucie, że dobrze trafił. Jeśli przekonasz klienta swoją ofertą a przede wszystkim jakością obsługi to możesz być pewny, że klient wróci a do tego poleci Twój sklep swoim znajomym. Tak właśnie możesz zacząć budować swoją silną pozycję e-commerce w Twojej dziedzinie.
Leave a Reply